درباره بانی جنگل

بانی جنگل چه کاری انجام می‌دهد؟


پس از دو دهه تجربه در پروژه‌هاى مردم‌نهاد، سابقه درخشان و دريافت تأييده‌ها و تقديرهاى فراوان، با حمايت سازمان منابع طبيعى، مرمت بیش از 90 هكتار از جنگل‌هاى آسيب ديده هیرکانی را به عهده گرفتيم. جنگلهای هیرکانی میراثی گرانبهاتر از تخت جمشید و مارلیک و با قدمتی 40 میلیون ساله و بکر که بی شک سفر و گردش در آن چشمان هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. دومین میراث ارزشمند نهان در این جنگلها، جنگل‌نشینان هستند که قرنها و دهه‌ها پشت در پشت در این جنگلها زندگی کرده و با خاک و درخت و گیاه و جانوران و خوی جنگل آمیخته و آنقدر با آن عجین شدند که درد جنگل درد آنها و سلامت جنگل سلامتی آنها است، آنها می‌دانند که میزان نعمت و بهره‌ای که باید از جنگل بگیرند چه میزان است و چطور باید از آن و هر چه در آن است حفاظت کنند و نیز می‌دانند که زندگیشان در گرو سلامت و بهره‌مندی خردمندانه از جنگل است. پس حفظ این میراث زندگی بخش برعهده همه ما است. پروژه احیای مشارکتی جنگل با نام «بانی جنگل» در سال 1399 در راستای پروژه بزرگمان «درختانی برای آینده» متولد شد. یک پروژه ده ساله با هدف تغییر نگاه و نگرش نسبت به کاشت و داشت و نگهداری از درختان و حفظ مشارکت مردمی است که در 5 فاز در 5 ناحیه رویشی کشور اجرا خواهد شد. در مرحله نخست پروژه را در یکی از بکرترین نقاط جنگل‌های هیرکانی و به وسعت 90 هکتار بازآفرینی می‌کنیم زیرا می‌خواهیم همه شریک این اتفاق بزرگ باشیم و جنگلی بنیان گذاریم برای آینده.

جنگل‌کاری در منطقه جنگلی لیشک برای حیات دوباره یک اکوسیستم جنگلی است که کمک زیادی به ایجاد و تداوم چرخه حیات موجودات زنده منطقه از گونه‌های گیاهی گرفته تا گونه‌های جانوری خواهد کرد.

 

چرا آستین‌ها را برای حفظ و گسترش درختان بالا زدیم؟


ما در این پروژه درخت نمی‌کاریم بلکه کمک می‌کنیم به زندگی بخشیدن به موجودات زنده‌ای که قرنها به ما زندگی بخشیدند و در کنار ما زندگی کردند و حمایت آنها همیشه نصیب ما شده است.

ما با هدف پیوند و آشتی دوباره دو هموطن و همراهی همیشگیشان ارزش آفرینی می‌کنیم و محیطی را فراهم می‌کنیم که بتوانید سرپرستی و حمایت رشد یک کودک از نوزادی و نونهالی تا جوانی را به عهده بگیرید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم سنت‌ها و عادتها را بشکنیم و روشهای جدید با ارزش‌های جدید را برای شناخت بهتر و سلامت زندگی و حیات جنگلها خلق کنیم. به همین دلیل شما را در این به مشارکت می‌طلبیم تا بهشتی ماندگار برای همیشه تا نسلها را دوباره بسازیم تا فرزندان آینده ما بدانند که مردمانی از جنسی دیگر در عصر تکنولوژی و با بهره‌گیری از فناوری‌های نو به طبیعت زندگی بخشیدند. پروژه بانی جنگل برای اولین بار در ایران در حال اجرا است و نمونه مشابه‌ای به غیر از در یک کشور آسیایی و چند کشور اروپایی نداشته است. در ضمن ما می‌توانیم براساس قوانین موجود در کشور و تعاریف اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت منطقه را به عنوان قرق محلی ثبت کنیم و مادام العمر مدیریت منطقه برای حفاظت از نسل‌های بعدی را بر عهده مردم محلی منطقه بگذاریم.

منافع پروژه بانی جنگل:

 • تغییر الگوهای توسعه محلی در روستاهای لیشک و فشتال و شهر سیاهکل در یک پروسه 5 ساله
 • ایجاد یک گروه محلی جنگلبانان کوچک برای حفاظت و بهره برداری خردمندانه از منطقه
 • ایجاد الگوی توسعه مشارکتی جنگل
 • جلب مشارکت زنان روستایی برای مشارکت در مدیریت پایدار جنگل
 • ظرفیت سازی برای مشارکت همه ایرانیان برای بازسازی سرزمین
 • تغییر در جایگاه ایران در مدیریت پایدار جنگل
 • بازآفرینی بخشی از اکوسیستم جنگلی هیرکانی
 

از «جنگلهای ایران» زودتر از دیگران با خبر شوید


  ورود

  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟